Ako gramatické chyby ovplyvnia pohľad na váš životopis?

Snaha zapôsobiť na budúceho zamestnávateľa môže vyjsť nazmar, ak si neskontrolujete chyby v životopise či motivačnom liste. Personalisti sa zhodujú, že životopis plný gramatických prešľapov môže zaraz skončiť v koši. Čo s tým?
Personalisti majú bohaté skúsenosti s množstvom životopisov a motivačných listov. Ich vycibrené oko a prax dokážu už na prvý pohľad vyfiltrovať vhodných kandidátov na hľadanú pozíciu a vyradiť tých, ktorí nespĺňajú požiadavky spoločnosti. Gramatické chyby sú súčasťou vyraďovacieho procesu v prípade, že sa uchádzate o pozíciu, kde sa vyžaduje práca s jazykom.
„Gramatické chyby v životopise alebo počas emailovej komunikácie určite znižujú kredibilitu kandidáta a vytvárajú predsudky voči nemu. Keďže sme však medzinárodná firma a väčšina našich telefonických rozhovorov a pohovorov prebieha v angličtine, na tento nedostatok sa tak neprihliada. Iné je to pri pozíciách, na ktorých sa vyžaduje komunikácia so zákazníkom/dodávateľom v slovenskom jazyku, keď sa kladie veľký dôraz na správnu gramatiku a výslovnosť,“ upozorňuje Silvia Jeleníková a tím Talent Acquisition zo spoločnosti DELL.
Prečítajte si: Ako sa vyhnúť chybám pri emailovej komunikácii?
Zároveň dodáva, že silný slang či nárečie môžu rovnako zavážiť pri finálnom rozhodovaní sa medzi kandidátmi.
Na akých pozíciách sa vyžaduje bezchybná gramatika?
Na svoj bezchybný životopis a motivačný list by mali dbať najmä kandidáti, ktorí sa hlásia na pozície copywriter, redaktor či špecialista sociálnych sietí, ktoré sú v súčasnosti žiadané. Preklepy či gramatické chyby sa na takýchto pozíciách tolerujú len ťažko.
„Darmo o sebe uchádzač uvedie, že má dokonale zvládnutý pravopis, ak personalistovi pošle životopis s nesprávne použitými jotami a ypsilonmi, automaticky sa vyradí zo zoznamu vhodných kandidátov,“ hovorí Eva Sulovcová, produktová špecialistka portálu Kariera.sk.
Prečo je to tak? Nielenže sa personalista dozvie, že uchádzač má nedostatky v gramatike. Zaslaním takéhoto životopisu môže kandidát naznačiť, že je nedôsledný a možno aj lenivý, pretože si svoje CV neskontroloval.
Toto je dôležité vedieť: Ako správne vykať
Možno vás to prekvapí, no spoločnosti vyžadujú bezchybný pravopis a gramatiku aj na pozíciách office manažéra alebo obchodného manažéra. Ide totiž o pozície, na ktorých človek komunikuje s klientmi či obchodnými partnermi, a to často emailom.
Čo urobiť so životopisom pred finálnym odoslaním?
Chyby robíme všetci a pri písaní niekedy nastupuje aj „autorská slepota“, keď svoj text dokonale poznáte a už žiadnu chybu nevidíte, aj keď na vás máva cez celú obrazovku. Jediným odporúčaním je nechať si dokument skontrolovať niekým nezainteresovaným, kto uvidí váš text po prvý raz. Vtedy máte istotu, že ste pre svoj dokonalý životopis spravili maximum.
Malá chybička krásy alebo nedopatrenie vás nemusia vyradiť z výberových kôl, často sú oveľa dôležitejšie pracovné skúsenosti, schopnosti a v neposlednom rade aj to, či vaša osobnosť zapadne do firemného kolektívu. V prípade, že si chcete byť absolútne istí, stačí, ak nám svoj životopis či iný dôležitý dokument zašlete na jazykovú korektúru.