Peniaze hýbu svetom. Tieto knihy vás o nich veľa naučia

Ak milujete motivačné knihy s dávkou finančného vzdelávania, isto nám v mnohých veciach dáte za pravdu a veríme, že nájdete aj mnoho nových podnetov, ako na sebe pracovať, motivovať seba samých aj svoje okolie a rásť, nielen finančne, ale predovšetkým osobnostne. Pre tých, ktorí (knihy) čítajú pomenej, napriek tomu sú zvedaví, sú na správnom mieste. Tu je prehľad najdôležitejších právd, ktoré motivačné knihy o financiách ponúkajú.

Prečítali sme ich desiatky. Hovorme dnes o tých najznámejších – či to budú pravdy titulov Najbohatší muž v Babylone, Najväčší obchodník na svete, Základné pravidlá Warrena Buffetta, vyjadrenia Stevea Harveyho z knihy Konaj úspešne, mysli úspešne, podnikateľa Petra Krištofoviča, Andyho Winsona, Guya Kawasakiho či Roberta Kiyosakiho a jeho ikonickej knihy Bohatý otec, chudobný otec a iné.

Odkiaľ sa v nás berú návyky práce s peniazmi?

Každý z nás vyrastal v nejakej rodine. A podľa jej zákonitostí, spoločných zvykov, návykov, komunikácie, výchovy dnes stojí v bode, v ktorom sa jeho život nachádza. Aj v oblasti financií vždy preberáme zvyky našich rodičov, našej rodiny. Rodičia sú našimi učiteľmi, finančnými agentmi, sprostredkovateľmi informácií aj viery, či sa cítime chudobní alebo bohatí. Pekne to ilustruje kniha Chudobný otec, bohatý otec od inšpiratívneho investora Roberta Kiyosakiho, ktorý hovorí, že keď ste nastavení na chudobu, tak skôr hľadáte výhovorky, keď premýšľate ako bohatý, hľadáte príležitosti a premýšľate vo veľkom. A na tom sa zhodujú všetci vyššie menovaní.

Zabudnite na nie

Jedno nás motivačné knihy učia. Vždy je možnosť prekročiť svoj tieň. Či snívate vo veľkom alebo v malom, je to len na vás. Ak máte pred sebou cieľ, poväčšine ho môžete dosiahnuť. Jediné prekážky si vytvárate vo svojej hlave: „Nemám počiatočný kapitál, nemám na splátky, nemôžem dostať takú dobre platenú prácu, nie som schopný zarobiť dosť peňazí…“

Myslíte negatívne, tým si túto skutočnosť priťahujete. Nie nadarmo sa hovorí „odriekaného chleba najväčší kus“. Už sa vám stalo, že to, čo ste nechceli, sa vám nakoniec udialo a to, po čom ste túžili, ani nikdy neprišlo, alebo prišlo až po čase, dlhých mesiacoch či rokoch, kedy zoznamu vašich túžob vládli už úplne iné priority? Tak to chodí v živote, aj v oblasti financií. Motivačné knihy vás naučia jednu múdrosť: Ak budete premýšľať, že na to nemáte, jednoducho na to mať nebudete. Ak budete premýšľať, že na to máte, tak budete mať pravdu. Dosiahnete to, aj keď sa to na začiatku môže zdať akokoľvek nemožné.

Známe „Tajomstvo“ v praxi

Nestavajte si bariéry a hlavne nie tie vo svojej hlave. Ide o to, čo si prajete a ako si to želáte. Hovorí sa tomu zákon príťažlivosti, roky dozadu presne rozpísaný v knihe Tajomstvo (The Secret), a či si ho nazvete takto „moderne“, alebo si jednoducho poviete „daj a bude ti dané“ (Biblia, Lukáš 6:38), tento zákon funguje neomylne. A bohatí to vedia. Nepremýšľajú nad neúspechom, oni si ho ani nepripúšťajú. Sú nastavení na úspech, a preto ho aj priťahujú.

V kríze sme masírovaní heslom chudobní zostanú chudobní, bohatí ešte viac zbohatnú. Na Záhorí sa hovorí „pes sa vždy vysere na väčšiu kopu“. V knihe Konaj úspešne, mysli úspešne to Steve Harvey trefne vysvetlil. Na bankovom účte sú peniaze len virtuálne číslo. Prečo by ste k tomu stávajúcemu nemohli pripísať aspoň tri nuly? Môžete. Jednoducho nepovažujte peniaze za prekážku, ale za prostriedok.

A ďalšia rad úspešných znie takto: Zmeňte svoj postoj k peniazom. Peter Krištofovič počas prednášky Power Days povedal takú magickú vetu: „Deťom hovoríme, že peniaze sú špinavé.“ A mal pravdu, aj vy to určite poviete. Keď chytáte peniaze, idete si následne umyť ruky, pretože peniaze sú špinavé, dotýka sa ich veľké množstvo ľudí. Ale náš mozog nevie, že to myslíme takto. Zapamätá si informáciu, že peniaze sú špinavé. Podvedomie ich začne odmietať. Musíte zmeniť myslenie, potom sa začnú diať veľké veci.

Človeče, kam kráčaš?

Nebudujte sny niekoho iného, budujte svoje vlastné. Je to jeden z profanovaných motivačných citátov, ale jeho hĺbka vás zasiahne. Keď viete za čím kráčate, nemôže vás žiadna prekážka zviesť mimo cestu.

Stanovujte si ciele. Reálne, najlepšie plné presných čísiel, aby ste vedeli, či ste svoj cieľ splnili, alebo k nemu ešte len mierite. Mať víziu je jedna vec, mať presný cieľ a vedieť ho ohmatať, spočítať, vyjadriť, najlepšie číselne, je to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť. Nechoďte životom bezcieľne. Mark Twain povedal: „Kto nevie, kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde.“

Lenin nehovoril nadarmo Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Na svojej ceste za vysnívaným životom, ktorý naplní vaše predstavy nielen po finančnej stránke, sa vzdelávajte. Andy Winson radí, aby ste sledovali tých najlepších vo svojom odbore. A nielen on, zhodnú sa na tom všetci motivační spíkri a úspešní investori. Ak sa venujete realitám, mali by ste byť v obraze o tom, kto vo svete predáva najviac, ako to robí, čo ponúka. Nikto nezakazuje inšpirovať sa tými najlepšími a prispôsobiť si podobný model domácim podmienkam. Avšak, kým sa o to nepokúsite, nikdy nebudete poznať odpoveď, či to funguje aj u nás alebo nie. Ak to nevyskúšate, je to len výhovorka.

Úspešní a bohatí nehovoria výhovorky, premýšľajú nad možnosťami, kreujú spôsoby, ako obtiažne situácie prekonať a poučiť sa z nich. Neplačú nad rozliatym mliekom, opýtajú sa, kde je handra, aby mláku utreli a išli ďalej.

Warren Buffett vo svojej knihe Základné pravidlá Warrena Buffeta hovorí o trpezlivosti. Aj v iných knihách a seminároch úspešných manažérov sa táto vlastnosť často spomína. No najmä vytrvalosť. Nikto učený z neba nespadol, každý musel vytvoriť svoje know-how, vďaka ktorému sa mu podarilo uspieť a nikdy to nebolo zo dňa na deň. Komik Steve Harvey bol istý čas aj bezdomovcom, dnes zarába milióny dolárov. Ak ste počuli o príbehu amerického prezidenta Donalda Trumpa, viete, že na svojej ceste za miliardami aj skrachoval. Pozrite sa, kde je dnes. Kreslo amerického prezidenta je jednou z najmocnejších pozícií sveta, ak nie rovno tou najmocnejšiou…

V zdravom tele zdravý duch, platí to stále

Čím ti je horšie, tým lepšie vyzeraj, hovorievala Coco Chanel. Vzhľad je dôležitý, no podstatné je hlavne to, že v peknom tele sa budete cítiť podstatne lepšie ako v takom, ktoré ste nechali napospas osudu. Dokonca štúdie ukázali, že keď si dáte peknú spodnú bielizeň, už to dokáže zdvihnúť vaše sebavedomie. Niekedy to vyskúšajte.

Ak sa staráte o svoju telesnú schránku, staráte sa o seba, o svoje vnútro, o svoj duševný rast, máte motiváciu, cieľ, vytrvalosť, dávate svetu najavo, aký obchodný partner ste. V takmer každej motivačnej knihe sme našli moment, ktorý čitateľov nabáda k tomu, aby sa o seba starali. Aj knihy o finančnom raste vás nabádajú cvičiť, zdravo jesť a hlavne si dopriať dostatok spánku. Prečo je to dôležité? Pretože len tak budete výkonný. Bude vám to páliť a budete riešiť problémy s väčšou ľahkosťou a nadhľadom.

Na margo stravy spomenieme len jeden starší, no stále aktuálne výskum, ktorý potvrdil prepojenie medzi konzumáciou stravy z rýchleho občerstvenia a nárastom depresie. Keď nie ste na „šťastnej“ vlne, ako môžete byť šťastný a ako sa vám môže dariť? Zákon príťažlivosti hovorí jasne, keď premýšľate negatívne, priťahujete negatívne veci. Nemôže sa vám dariť.

Krv nie je voda

Nezabúdajte však, že život nie je o peniazoch a ich množstve. Každá jedna kniha končí mementom, že najdôležitejšie v živote je zdravie a rodina. Skutoční priatelia, spokojnosť na duši, to sú najvzácnejšie hodnoty. Poznáte ten zľudovelý výrok: „radšej nešťastná v Mercedese, ako šťastná v autobuse“. Nedovoľte, aby ste zostali vo vnútri prázdni. Potom si tie peniaze nikdy neužijete. Pretože ten Mercedes len umocní samotu.

Podpora ľudí naokolo vám dodáva silu a najmä vieru, že svoj zámer naplníte, že dokážete žiť svoj sen. Niektorí vás budú odhovárať, iní ohovárať, knihy hovoria jasne – nenechajte sa zlomiť, majte silnú vieru. Ich autori sú jasným dôkazom toho, že sa to môže podariť.

Tip na záver:

Ak vás čítanie vrcholne nebaví, napriek tomu vás oblasť motivácie zaujíma, odporúčame vypočuť si napríklad audioknihu Požiadaj a bude ti dané (Abraham Hicks).

Chcem mať finančnú slobodu

 

 

5 kníh, ktoré naštartujú váš pracovný rozvoj

Pripravíme vám atraktívny obsah, ktorým poviete všetko podstatné.
Napíšte nám