Pexeso cvičí pamäť a koncentráciu, pomáha aj pri ADHD

Je jednoduché, no pritom zábavné a vzdelávacie. Môžete mu venovať hodiny času, no zmestíte ho do vrecka. O čom je reč? Predsa o dnes už legendárnej hre zvanej pexeso.

Hranie pexesa pomáha deťom s budovaním slovnej zásoby, učí ich sociálnym zručnostiam, trpezlivosti a porozumeniu pravidiel. Na prvý pohľad jednoduché otáčanie kartičiek či kociek je výbornou pomôckou pre rozvoj mozgu a kognitívnych schopností, akými sú napríklad pamäť a pozornosť. Nejde však iba o to, aby si vaše ratolesti vedeli spomenúť rýchlo na vybrané slová alebo násobilku, ukazuje sa, že nielen tá dlhodobá, ale i krátkodobá pamäť hrá významnú úlohu v rámci pracovných úspechov detí vo vyššom veku či dokonca dospelosti.

Tréning krátkodobej pamäti má význam

Vedci sa totiž domnievajú, že tento typ pamäti je dôležitým prvkom mysle a priamo súvisí s inteligenciou a dosiahnutým vzdelaním. Nástrojom na precvičovanie môže byť takmer akákoľvek hra, pexeso je však ideálnou aktivitou, keďže obrázky sú vidieť iba na krátku chvíľu a hráči si v hlave musia ich umiestnenie do konca kola udržať. Zároveň malú krabičku s kartami môžete mať kedykoľvek po ruke, bez problémov ju schováte do vrecka a dáte nielen drobcom do pozornosti v aute, vo vlaku či na deke v parku. Táto jednoduchá aktivita sa pritom odporúča aj deťom, ktoré majú evidentné problémy s koncentráciou či dokonca trpia poruchami pozornosti s hyperaktivitou.

Dokazuje to aj výskum skupiny vedcov pod názvom Počítačový tréning krátkodobej pamäte u detí s ADHD-A publikovaný v odbornom americkom magazíne Child and Adolescent Psychiatry, (Torkel Klingberg, Elisabeth Fernell). Počas rokov 2002 až 2003 autori systematicky precvičovali krátkodobú pamäť u 53 žiakov vo veku 7 až 12 rokov, pričom výsledky potvrdzujú, že správnou technikou sa i deti s poruchou koncentrácie môžu v základných intelektuálnych schopnostiach výrazne zlepšiť.

Pexeso vyberajte podľa veku

Zo štúdie dvojice Moniky Melby-Lervagovej a Charlesa Hulmeho (2013) vyplýva, že trénovanie krátkodobej pamäti je najefektívnejšie u detí do 10 rokov. Pri analýze výsledkov autori totiž zistili, že deti, ktoré pravidelne pracovali na jej nácviku, zvládli rozmanité testy či merania IQ lepšie. Pamäť by rozhodne mali trénovať aj staršie deti i tínedžeri. Školopovinné deti si môžu hraním pexesa precvičovať čísla, písmená, cudzí jazyk či spisovnú slovenčinu.

Mozog je sval, tréning potrebuje stále

Ako naše telo starne, mozog „starne“ s ním. Viac sa to prejavuje v rámci krátkodobej pamäti ako u tej dlhodobej, preto mnoho starších ľudí nemá problém do detailov opísať zážitok z detstva, no spomenúť si, kde sú kľúče od auta môže byť oveľa náročnejšie. Potvrdzuje to celý rad výskumov a štúdií, jeden z najrozsiahlejších sa uskutočnil v roku 2015  pod názvom Zmeny krátkodobej pamäte súvisiace s vekom a schopnosť ignorovať rozptýlenie (Fiona McNab, Peter Zeidman, Robb B. Rutledge). Vedci na získanie dát pozorovali viac ako 19  600 ľudí vo veku od 18 do 69 rokov, pričom na základe ich schopností zvládnuť jednoduchú hru na mobile potvrdili domnienku, že koncentrácia a i krátkodobá pamäť sa s vekom zhoršuje. Dobrou správou je, že mozog a aj kognitívne schopnosti sa dajú trénovať kedykoľvek, teda aj v dospelosti či v jeseni života, postup je pritom rovnaký ako u detí. Dôležitá je pravidelnosť a trpezlivosť, no a tie kľúče od auta sa po čase nebudú už tak často „strácať“.

 

Pripravíme vám atraktívny obsah, ktorým poviete všetko podstatné.
Napíšte nám